Pozor na klimatické třídy chladniček

Umístění chladničky do chladnější spíže či sklepa může přinést citelnou úsporu energie, avšak pouze v případě, že sáhnete po správném modelu. Jinak se může stát, že nastanou problémy. Jak je to možné? Vše se odvíjí od klimatické třídy spotřebičů.

Jak chladničky, tak mrazničky jsou navrženy s přihlédnutím k teplotě okolního prostředí. Jiný výkon kompresoru, tloušťka izolace a seřízení se vyžaduje tam, kde jsou spotřebiče umístěny v místnosti s normální pokojovou teplotou, než tam, kde je teplota vyšší či naopak nižší.

Vyznáte se v nich?
Možná ani netušíte, pro jakou klimatickou třídu je určena chladnička, kterou máte umístěnou v kuchyni. Existují čtyři skupiny.

SN +10 až +32 °C
N +16 až +32 °C
ST +18 až +28 °C
+18 až +43 °C
Většina chladniček, které jsou na pultech prodejen spadají do třídy ST nebo N.
Znamená to, že zatímco v kuchyni budou pracovat optimálně, v chladném sklepě se náklady mohou zvýšit. Typickým problémem je cyklické spouštění automatického odmrazování. Náklady porostou i tehdy, umístíte-li chladničku do interiéru s vyšší teplotou. Spotřebič, který nese energetický štítek skupiny A++, může v nevhodném prostředí vykázat spotřebu příslušející třídě B.

Ceny se mohou lišit
I když se modelové značení nemění, cena se může se změnou klimatické třídy lišit. Uvažujete-li o umístění mimo kuchyni, pouvažujte nad tím, která klimatická třída je pro vás nejvhodnější. Ušetříte tak na provozu a vyhnete se nečekaným zklamáním.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram