Řemeslo se zlatým dnem nebo spíše řemeslo na dně

Dnešní díl je poslední z první série Tajemství nemovitostí. Završíme jím tucet zajímavých témat z realitní praxe. Přemýšleli jsme, co by bylo vhodné téma na závěr a rozhodli jsme se pro řemeslné jednohubky. Na konci tohoto článku si můžete prohlédnout také seznam předchozích tajemství.

I když dnešní doba přeje prodávajícím a kupující si málokdy mohou přebírat, přece jen je vhodné pečlivě posoudit technickou stránku kupované nemovitosti. Pověstná kočka v pytli se neskrývá ve změně úrokové sazby na hypotéce ani na „zaseknutém“ řízení na katastru. Největší riziko tkví v podpisu neférové ​​smlouvy a technickém provedení, které ne vždy bývá příkladné. Je vinou kupujících, když si nedají zkontrolovat technický stav kupované nemovitosti a později zjistí, že na opravy budou muset vyčlenit spoustu peněz. Nejčastější argumenty prodávajících jsou, že vady si způsobil kupující sám po převzetí, že stavba byla provedena přesně podle projektové dokumentace, nebo že odchylky jsou tolerovatelné. Téměř vždy je to zavádějící argumentace. Pojďme se podívat, jak to probíhá v praxi.

Truhlářsko-zámečnický mačkopes
Na okraj kovové části zábradlí přišroubovali kousek dřeva, ze kterého se již po pár dnech odlupuje povrchový nátěr.

Jednoduchým vložením papírku zjišťujeme, že tento dřevěný kousek není vůbec přichycen do fasády budovy. Nač tam tedy je, nám nikdo během přejímací řízení nebyl schopen říct.

Umění
V tomto případě zvolil investor elegantní kovárnu se záměrným dvojitým kontrastem (cihličkový obklad a sklon horní linie dveří vůči okolnímu terénu). Velice pěkný výsledek, který potvrzuje, že řemeslo klidně může mít zlaté dno.

Vidím, ale přesto namontuji
Tento zámečník by musel být slepý, aby neviděl zjevné materiálové vady zábradlí. Nejde o žádnou vodu na povrchu, ale o fleky, které vznikly při materiálové úpravě a jsou trvalé. Přesto zámečník montáž dokončil a čeká, jestli to kupující bude akceptovat, případně si toho nevšimne během přejímacího řízení tohoto bytu.

Nezkušení projektanti
V odborné literatuře se uvádí, že téměř polovina stavebních poruch má svůj původ v chybách architektů a projektantů. Následující příklad je dobrou ilustrací. Návrh projektanta předsadit zábradlí vůči hlavní linii fasády řemeslník slepě provedl. Po pár letech se dostavilo na všech patrech této budovy biokorozivní poškození omítky na lodžiích. Odstřikující dešťová voda z horní plochy madla zábradlí zvlhčuje okolí a umožňuje mikroorganismům, aby si zde rozjeli dlouhodobou párty. Taková řešení zábradlí často navrhují nezkušení architekti (což nevylučuje, že se o nich dočtete, jak jsou prestižní, moderně smýšlející a podobně).

Pracují skláři s milimetrovou přesností?
Měly by. Realita na stavbách může být klidně jiná. Pokus o minimalistické provedení skončil v trantárii.

Zubní pasta nebo raději tmel?
Na první pohled by se mohlo zdát, že tmel kolem sloupku mohl být proveden i hezčí. To ovšem není problém tohoto detailu. Toto je kompletně nesprávné řešení, které zahájil projektant a dorazil zámečník s klempířem se souhlasem dozoru a stavbyvedoucího. Sloupek proráží oplechování na styku dvou plechů. Jednoho krásného dne (degradace materiálů, UV záření, teplotní roztažnost a jiné faktory) těsnění selže a soused o patro níže se může dožít seriózního zatečení stropu.

Pohled z opačné strany prozrazuje, že když je otevřená posuvná brána pro auto, bude blokována branka pro chodce. Navíc horní linie obou vrat jsou ve zřetelně nestejné horizontální linii. Vodící kolejnička pro posuvnou část brány zasahuje do poloviny zámkové dlažby v chodníkové části, což bude nekomfortní pro denní užívání.

Řemeslníci ze zahraničí
Na slovenskou kvalitativní laťku si přivykli. Učí se rychle, v některých případech nad výsledkem jejich práce padá sáňka. Například příprava podlahy v tomto sprchovém koutě vypadá, jak to slušně říci… netradičně?

V médiích často zaznívá, že řemeslo má zlaté dno. Ano, ale to neplatí o každém řemeslníkovi. Schválně: znáte ve svém okolí opravdu dobrého klempíře? Důsledného elektrikáře? A co takový podlahář nebo malíř?

Když si budete hledat řemeslníka, zajímejte se jestli je:

a) vyučený v oboru,

b) manuálně zručný a práci si nezjednodušuje leností,

c) precizní a čistotný (nezanechá za sebou spoušť),

d) teoretický zdatný, čili ví proč věci dělá tak jak je činí, a jaké mohou mít interakce s jinými stavebními prvky (například zaizolování prostupu komína přes šikmou střechu),

e) dostatečně zkušený, k řešení problémů nepoužívá sociální sítě,

f) vybavený adekvátním nářadím,

g) hrdý na svou práci a kdykoli vysype z rukávu deset referencí, které si můžete jít nezávisle ověřit,

h) finančně dostupný a nepracuje v zóně šedé ekonomiky.

U tesařů, klempířů, pokrývačů, vazačů oceli a zámečníků nabízí své služby množství nevyučených hobistů. Včera cukrář, dnes zedník. Včera kamionista, zítra stavbyvedoucí. Výsledky se dostavují ihned a novostavby ještě před nastěhováním prvních obyvatel trpí vážnými nedostatky a riziky.

Pokud si jdete převzít nebo koupit nemovitost, dejte si ji profesionálně zkontrolovat. Oprava pozdějších chyb může být klidně 20krát dražší než cena takové služby.

Všem čtenářům přejeme bydlení v kvalitních domech a bytech. Ať vás obcházejí stavební problémy. Toho lze docílit v první řadě podepisováním férových smluv, které Vám zkontroluje právník se zaměřením na realitní právo, a v druhé řadě profesionální kontrolou technického stavu před koupí nebo převzetím. Podcenění těchto dvou základních úkonů může být jednosměrný lístek do země problémů.

Tajemství nemovitostí vám přináší Kvalitní bydlení – kolektiv stavebních inženýrů, kteří na Slovensku vymysleli a zavedli do realitní praxe inspekci nemovitostí.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram