Domů Pro ženy Muži prožívají první vteřiny rodičovství intenzivněji než ženy

Muži prožívají první vteřiny rodičovství intenzivněji než ženy

0

Už první vteřiny rodičovství prožívají muži intenzivněji než ženy, napsala agentura DPA. Uvedla, že 95 procent mužů, kteří se v předchozích třech letech stali otci, bylo přítomno při porodu.

Ukázal to průzkum, který pro německý časopis Eltern (Rodiče) uskutečnil institut Forsa. Respondenty bylo 1000 otců či nevlastních otců.

Většina z dotázaných se na péči o dítě intenzivně podílí, vyplynulo z ankety. Nemají problém dokonce ani s nočním vstáváním.

Čím jsou však ratolesti starší, tím méně času s nimi otcové tráví. Dětem do tří let věku věnuje 60 procent otců více než dvě hodiny týdně, u dětí nad 13 let to je však už jen 27 procent otců.

Podle odborníků to není až tak špatné. Pro děti se totiž s přibývajícím věkem stávají vrstevníci zajímavějšími, než jejich rodiče.

Křik nebo vyhrožování dospívajícím dětem může u nich způsobit psychické problémy nebo vyvolat jiné negativní chování. Vyplývá to ze studie amerických vědců.

„Záleží také na verbálním chování,“ konstatovala Annette Mahoney z Bowling Green State University v americkém Ohiu. Studie vznikla na základě průzkumu mezi 239 problémovými dětmi ve věku od 11 do 18 let.

Co přinesl výzkum
Až jednapadesát procent z nich přitom uvedlo, že zažili buď fyzické nebo verbální násilí, případně obě od jednoho či obou rodičů. Ukázalo se přitom, že děti, jejichž matky křičely a současně používaly i fyzické násilí, čelí vyššímu riziku vzniku psychických problémů.

Na druhé straně riziko vzniku psychických problémů u matek, které fyzické násilí nikdy nepoužily, ale verbálně ano, nebylo tak vysoké. „Jinými slovy, fyzické násilí výrazně umocňuje negativní vliv verbálního násilí matky,“ vysvětlila Mahoney.

Pozor na verbální násilí
Výzkum rovněž zjistil, že ze strany otců stačilo ke zhoršení stavu dětí, pokud vůči nim používali jen verbální násilí, bez ohledu na to, zda křik doprovázelo i fyzické násilí nebo ne. „Verbální agrese rodičů vůči adolescentům je stejně, ne-li dokonce více ničivá než fyzické násilí,“ prohlásila Michelle Leroy, která výzkum vedla.

Výsledky studie tedy naznačují, že lékaři by se kromě zjišťování fyzického násilí v domácnostech měli zaměřit i na verbální násilí. „Lékaři se zvyknou ptát na fyzické násilí doma. No měli by se ptát i na to verbální.

Exit mobile version