Domů Magazín Švýcarsko připravuje pilotní projekty solárních dálničních střech

Švýcarsko připravuje pilotní projekty solárních dálničních střech

0

S postupnou transformací energetického sektoru na zelenější se do popředí dostávají několik inovativních projektů zaměřených na nové způsoby, jak produkovat a dodávat více solární elektřiny. Jednou z možností je výstavba solárních střech rovnou nad dálnicí.

Expanze solárních technologií probíhá ve většině států, které se snaží omezit fosilní paliva. Výjimkou není ani Švýcarsko, které má ambici vyrábět zelenou elektřinu přímo na dálnicích. Využít k tomu chce speciální solární střechy vybudované rovnou nad vozovkou. První z těchto střech by mohly být v rámci realizace připravovaných projektů otestovány již příští rok.

Spuštěny budou až 2 pilotní projekty
Ve Švýcarsku se aktuálně mluví až o 2 pilotních projektech dálničních solárních střech. Jeden z nich se má zrealizovat v kantonu Valais, ten druhý se plánuje v kantonu Curych. Oba projekty mají přinést tisíce solárních panelů, které budou vyrábět několik GWh elektřiny ročně. Tou budou zásobována dálniční odpočívadla, osvětlení dálničních tunelů i mnohé švýcarské domácnosti.

Projekty solárních střech v číslech:
Valais – Cílem prvního projektu je zřízení solárních střech táhnoucích se úsekem dlouhým 1,6 km. Nad cestou v úseku u obce Fully budou instalovány solární panely i větrné turbíny, kterých bude skoro 40 000. Dohromady mají vyrobit přibližně 50 GWh elektřiny ročně, což bude stačit k zásobování 12 500 rodinných domů.

Curych – Projekt připravovaný v tomto kantonu bude z hlediska objemu vyrobené elektřiny o něco větší. S tím stoupne i celkový počet domácností zásobovaných elektřinou vyrobenou solárními střechami instalovanými na úseku o délce 2,5 km. Podle prvních odhadů má jít až o 20.000 švýcarských domácností.

Přínosem není pouze výroba elektřiny
Výroba zelené elektřiny není jediným pozitivem těchto solárních střech. Jejich instalace má mnohem větší přínos. Do hry vstupuje také ochrana vozovky a aut před přehříváním. Příznivci nápadu vyzdvihují také efektivní možnost, jak se vyhnout ničení půdy a zabírání pozemků, k němuž dochází při realizaci klasických solárních parků na zemi. Pozitiva dálničních solárních střech se budou moci v praxi ukázat už příští rok, kdy má být hotov minimálně jeden projekt. První z nich se má v kantonu Valais začít realizovat na začátku roku 2023.

Exit mobile version