Zatajuje vaše dítě komunikaci na internetu? Může jít o grooming

Pokud váš mrňous tají své kamarády z chatu, měli byste zpozornět. Za online kamarádstvím se může ukrývat agresor, který se snaží vybudovat si k němu důvěru.

„Označení „grooming“ znamená způsob, jak si v online prostředí získat oběť pro pozdější sexuální zneužití,“ vysvětlil prezident sdružení eSlovensko Miroslav Drobný. Oběťmi groomingu se stávají děti, které jsou v internetovém prostředí komunikativní, zveřejňují své fotky a nemají problém být v online kontaktu s osobou, kterou vůbec neznají.

Čeho si všímat?
Rozpoznat pokusy o grooming lze podle Drobného už na začátku. „Grooming má pět fází, ale pochopit, že se něco špatného chystá, se dá hned na začátku už během jeho první fáze,“ řekl Drobný.

Jak ozřejmil, v první fázi se pozdější sexuální agresor snaží vybudovat důvěru k dítěti a snaží se ho také přemluvit, aby o jejich kamarádství dítě s nikým nemluvilo. „Tady už přichází první náznak, že se něco špatného chystá, když někdo vybízí dítě, aby o tomto kamarádství nemluvilo,“ varoval Drobný.

Pokud si tedy dítě vymazává historii internetových stránek, které navštěvuje, případně odstraňuje komunikaci na sociální síti, přestože je evidentní, že prostřednictvím ní s někým komunikuje, pro rodiče by to měl být podle Drobného jednoznačný signál, aby si s dítětem promluvil.

Ve druhé fázi groomingu jde agresorovi o upevňování vztahu, získávání osobnějších informací a získání si dítěte prostřednictvím různých dárků nabití kreditu mobilního telefonu či posílání bonusů do her, které dítě rádo hraje.

„Nej“ kamarád
„Ve třetí fázi se už začíná snažit pachatel groomingu o vyvolání emocionální závislosti, usiluje vzbudit dojem, že je jediný, komu se dítě může kdykoli svěřit, že je prostě on ten „nej“ kamarád,“ vysvětlil Drobný.

Dodal, že právě v této fázi se začínají formulovat i zvláštnější požadavky, žádosti o intimní fotky nebo úsilí o kybernetický sex prostřednictvím web kamery.

Čtvrtá a pátá fáze je již o osobních setkáních, na které agresor dítě vyláká pod záminkou lákavých nabídek návštěvy kina či koncertu. „V této fázi už pachateli nevadí, že dítě zjistí jeho věk, to, že je o několik let starší. „Stále vystupuje jako nejlepší kamarád a přízvukuje, že všechno, co budou spolu dělat, zůstane mezi nimi,“ zdůvodnil Drobný už přímé pokusy o sexuální zneužití ze strany agresora.

„Ten má už dítě v této fázi v hrsti, kromě emocionální a psychické závislosti ho může i vydírat s tím, že pokud se mu dítě nepodvolí, už nebudou kamarádi a on zveřejní jeho fotky či videa, ukáže je kamarádům, rodičům či učitelům, “ dodal Drobný.

Řešení? Hlavně klidně
Odborník uvedl, že i v situaci, kdy rodič zjistí, že „grooming“ je v pokročilé fázi, neměl by reagovat hněvivě. „Je třeba to řešit klidně, popovídat si s dítětem a zdůraznit mu, že ať už se cokoliv stalo, chce mu pomoci a chránit ho,“ řekl Drobný. Při zjištěních o reálné pokusy agresora zkontaktovat se s dítětem doporučuje kontaktovat policii.

Zároveň však přiznává, že dokazování viny v takových případech není snadné. „Staly se případy, že policie zatkla pachatele groomingu při osobním setkání s dítětem, ale ten se vymluvil, že se s nezletilým setkal proto, aby ho poučil, že takové kontaktování není správné,“ uvedl Drobný. Dodal, že mnoho obětí takového násilí se o svých zkušenostech odváží mluvit až po několika letech.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram